+90 (216) 336 42 71

Aseton Buharı Nedir ?

Aseton Buharı Nedir ? 

Aseton, esas olarak temizlik amacıyla kullanılan renksiz bir çözücüdür. Örneğin, oje çıkarıcı bir aseton ürünüdür.  ABS, asetona karşı oldukça reaktiftir  içinde çözünür. Aseton buharı, aseton banyosu olarakta bilinmektedir. Aseton 3D baskılarda yüzey pürüzsüzleştirme işlemi için kullanılmaktadır. 3D yazıcı ile çıktı aldığınız parçalara aseton ile ardıl işlem uygulayarak yüzey pürüzsüzleştirme işlemi yapabilirsiniz. Aseton buharı metodu ile yüzey pürüzsüzleştirme yaptığınız zaman parçanız aynı enjeksiyon makinasından çıkmış gibi bir görünüme sahip oluyor.

aseton-buharı-örnek

Aseton Buharı Nasıl Yapılır?

3D baskılı parçanın dayanacağı bir taban yapın. “Taban olarak cam veya metalden yapılmış herhangi bir şeyi de kullanabilirsiniz. Kağıt mendilleri asetonla ıslatın ve kullandığınız cam kabın duvarlarına yerleştirin. Dokuları yerinde tutmak için mıknatıs kullanın. Belirlemiş olduğunuz nesneyi içine yerleştiriniz.

Burada aslında hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Sadece gözlemleyin ve sabırlı olun. Yaklaşık 15 dakikalık bir zamanlayıcı ayarlayın ve bekleyin.

Zaman geçtikçe, parçanın biraz daha parladığını görmeye başlayacaksınız. 15 dakikalık işaretin ardından, kabı çıkarın ve bitmiş parçanın dinlenmesine izin verin.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın