3D YAZICI NEDİR ? ...

3D YAZICI NEDİR ?

3 Boyutlu Yazıcı Nedir?

   3 boyutlu yazıcı, sanal ortamda tasarlanmış nesneleri katı formata geçirmenize yarayan baskı teknolojisidir. Polimer kompozit, reçine gibi malzemelerden ısıl veya kimyasal işlemden geçirilerek üretilmektedir.

 

3 Boyutlu Yazıcı Tarihi


 İlk olarak 3B yazıcı teknolojisi Charless Hukk tarafından 1984 yılında ortaya çıkmıştır. 1986 yılında 3D Systems adlı ilk 3B yazıcı şirketinin kurulmasıyla yeni bir sektör doğmuştur. 
 3boyutlu yazıcıların evlerimize kadar ulaşması ’da RepRap projesi sayesinde olmuştur. 2007 yılında açık kaynak kodlu, kendi parçalarını dâhil prototipleyebilen yazıcıları çıkaran RepRap projesi sayesinde olmuştur.

3 Boyutlu Baskı nasıl alınır?

 3 boyutlu yazıcılarda baskı almak için 3 boyutlu modele, tasarıma ihtiyaç vardır. Bilgisayar ortamında Solidworks, AutoCad, ve Fusion 360 gibi programlar ile tasarlanmış çiziminizi ‘.stl’ veya ‘.obj’ formatında bilgisayarınıza indirmelisiniz. Kendi 3 boyutlu modelini tasarlamak istemiyorsanız, başkalarının tasarladığı modelleri Thengiverse, YouMagine ve Cults gibi siteler üzerinden, ücretsiz olarak indirebilirsiniz

Tasarladığınız ya da indirdiğiniz modelinizi baskıya vermeniz için son bir işlem kaldı. 3B Model dilimleyicisi, modeli 3B yazıcı için hazırlar ve yaygın olarak kullanılan sayısal kontrol programlama dili olan G-Code üretir. G-code u cihaza göndererek baskıya vere bilirisiniz.

Başlıca kullanım alanları

  Günümüzde 3 boyutlu yazıcı teknolojisi birçok alanda kullanılmakta ve her geçen gün farklı kullanım alanlarına ulaşmaktadır. 3B yazıcılara aslında üretim yapan herkesin ihtiyacı vardır. 3B yazıyı kullanan başlıca sektörler şunlardır;

 • Eğitim
 • Mühendislik
 • Mimarlık
 • Kuyumculuk ve Aksesuar
 • Sanat
 • Kalıp
 • Dental
 • Medikal Parçalar

3 Boyutlu Yazıcı Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan bazı yazıcı çeşitleri şunlardır;

 • FDM (Kaynaştırılmış Birikim Modellemesi)
 • SLA (Lazer Bazlı)
 • SLS (Seçici Lazer Sinterleme)
 • DLP (Projeksiyon temelli)
 • MJF (Çoklu Jet Füzyon)
 • DMLS ( PolyJet Doğrudan Metal Lazer Sinterleme)

 

FDM Yazıcı

FDM, sıcak bir başlık(extruder) vasıtasıyla eritilen termoplastik malzemenin baskı tablası üzerine, katman katman akıtılıp eklenmesiyle üretim yapılan baskı teknolojisidir.  Günümüzde en çok tercih edilen 3 boyutlu yazıcı teknolojisidir.

    FDM Yazıcılar filament olarak bilinen ham maddeleri kullanırlar.
Başta PLA ve ABS olmak üzere çeşitli türlerde filament kullanılmaktadır.

SLA/DLP Yazıcı

SLA/DLP yazıcılar baskı malzemesi olarak ışığa duyarlı fotopolimer reçine kullanır. Yazıcıdaki ışık kaynağından gelen ışık, yazıcının baskı haznesine dökülen ışığa duyarlı reçineyi, reçinenin molekül zincirlerini birbirine bağlayarak kürler ve reçinenin sertleşmesiyle 3D model oluşur. Model moleküler bazda oluşturulduğu için ince detaylar bu baskı teknolojisiyle rahatlıkla basılabilir ve yüksek yüzey kalitesi sağlanabilir.  

SLA yazıcıda ışık kaynağı lazer iken, DLP yazıcılarda ışık kaynağı olarak dijital ışık projektörü kullanılır.  Hammadde olarak reçine kullanılır.

 

 SLS Yazıcılar

     SLS Yazıcılar, endüstriyel imalatta yaygın olarak kullanılır. Bu 3B baskı yönteminde, lazer toz halindeki malzemeyi katman katman birleştirir.

    Bir toz malzeme silosu yüksek bir sıcaklığa ısıtılır. Kaplama bıçağı, yapı platformu üzerine çok ince bir toz malzeme tabakası bırakır. Bir katmanın biriktirilmesinden sonra, lazer ışını yüzeyi taramaya başlar. Lazer ışını tozu seçici olarak sinterler ve parçanın bir katmanını katılaştır.

MJF Yazıcı

MJF yani Multi Jet Fusion, HP tarafından üretilmiş, toz yataklı bir 3D yazıcı çeşididir. Diğer toz yataklı 3D yazıcı çeşitlerinden SLS’ye benzeyen ama özellikleriyle ona rakip olan bir 3D yazıcıdır. MJF 3D Baskı yönteminde yazıcının tablasına yayılı olan toz üzerine yazıcı kafasından dökülen reaktif malzemelerin ısı ile kürlenmesiyle baskı işlemi gerçekleşir.


DMLS Yazıcılar

DMLS, metalik toz katmanlarını eritmek ve birleştirmek için bilgisayar kontrollü, yüksek güçlü bir lazer ışını kullanan bir 3B yazdırma işlemidir. Tasarımınızı oluşturmak için, tozu katman katman eritmek için güçlü bir lazer kullanır. İşlem, çok ince ve hassas bir lazerle kaynak yapmaya benzer. 

 

 

Çok Okunanlar